Villanyszerelő képzés Miskolcon – Találd meg az ideális tanfolyamot!

villanyszerelő képzés
A villanyszerelő szakma az egyik legkeresettebb komplex szakma Magyarországon. A modern technológiák térnyerése és az elektromos rendszerek iránti növekvő igény biztosítja, hogy ezen a területen mindig szükség lesz jól képzett szakemberekre. De melyik villanyszerelő képzés milyen szakmát ad? Segítek.

Mi, az Oktatási Stúdióban is azt tapasztaljuk, hogy egyre többen látják a potenciált a szakmában és egyre többen szeretnének karriert építeni. Viszont rengetegen nincsenek tisztában a lehetőségekkel. Ezért szeretnék tiszta vizet önteni pohárba. Ebben a cikkben tehát részletesen bemutatom a villanyszerelő képzések típusait, azok előnyeit, valamint azt, hogy melyik típus kinek lehet megfelelő.

A villanyszerelő képzések rendszere

Elsőkörben érdemes megismerned magának a villanyszerelő szakmának a képzési rendszerét. Hiszen számos szinten végezhető munkatípusok léteznek a gyengeáramú rendszerek kiépítésétől, a napelemes rendszerek telepítésén keresztül a komplett szolgáltató hálózatok karbantartásáig. Attól függően, hogy mely területen szeretnél munkát végezni, az alábbi képzés fajtákat választhatod.

A villamosipari képzések – hivatalos nevén az Elektronika és elektrotechnika szakmacsoport – többféle képzést foglalnak magukba. A legismertebb ezek közül a villanyszerelő képzés, amely során az épületek elektromos hálózatának kiépítésére, a vezetékek, biztosítékok és csatlakozók elhelyezésére specializálódik a szakember.

Azonban a villanyszerelő szakmán kívül léteznek technikusi szintű képzések is, amelyek mélyebb műszaki ismereteket biztosítanak. Ezek nappali iskolai oktatásban 5 éves képzések, amelyek érettségit is adnak.

Technikumi képzések villamosipari területen

  • Automatikai technikus – ipari gyártósorok támogatása, hidraulikai és pneumatikai rendszerek ismerete.
  • Elektronikai technikus – gyengeáramú berendezésekkel foglalkozik, például mikrovezérlők, PLC programozás, hang- és fénytechnika.
  • Erősáramú technikus – villamos hálózatok és üzemi rendszerek kialakítása és működtetése.
  • Ipari informatikai technikus – ipari számítástechnikai folyamatok és rendszerek, például Ipar 4.0 megoldások.
  • Közlekedésautomatikai technikus – közlekedési biztonságtechnika, például vasúti biztosítóberendezések kezelése.

Ezek a szakmák magasabb szintű képzések, mint a villanyszerelő, de önmagukban nem jogosítanak fel klasszikus villanyszerelői munkák elvégzésére.

villanyszerelő gyakorlati képzés

A villanyszerelő képzés felépítése

Szakképző iskolai képzés

A villanyszerelő képzés szakképző iskolai képzésként létezik, amely két formában végezhető:

  1. Nappali tagozatos képzés (3 év) – 8. osztály után választható.
  2. Felnőttképzés – amelyet szakképző iskola indít, de rugalmasabb időbeosztással és gyorsított formában végezhető.

Fontos: Mind a nappali, mind a felnőttképzés ugyanazt a szakmai bizonyítványt adja, amely teljes körű jogosultságot biztosít a szakmában.

A villanyszerelő képzés során az alábbi szakmairányok választhatók:

  • Villamos hálózat – nagyfeszültségű és közüzemi hálózatok szerelése, karbantartása.
  • Épületvillamosság – lakó- és ipari épületek elektromos hálózatának kiépítése és javítása.
  • Villamos készülék és berendezés – háztartási és ipari elektromos készülékek szerelése és karbantartása.

Az eltérő szakmairányok nem jelentik, hogy teljesen más tananyagot sajátítanak el a résztvevők. Az alapok minden területen azonosak, azonban a gyakorlati fókusz eltér az adott szakmairány szerint.

Speciális felnőttképzések a szakmán belül

Miskolcon több intézmény is kínál speciális villanyszerelő felnőttképzéseket. Például nálunk az Oktatási Stúdió mellett, társiskolánk, a Stúdium Technikum is szervez ilyen tanfolyamokat. Ezek a tanfolyamok gyakorlatorientált képzéseket biztosítanak, amelyek abszolút a munkaerőpiaci igényeknek megfelelően lettek kialakítva.

A villanyszerelő alapképzés után számos lehetőség van további jogosultságok és speciális ismeretek megszerzésére, például:

Hogyan működik a vizsgáztatás a villanyszerelő szakmában?

Rengeteg kérdés érkezik hozzánk, hogy hogyan zajlanak a képzések végén a számonkérések. Általában véve különleges elvárásoknak nem kell megfelelni. Nem szükséges villanyoszlopra mászni, vagy háztetőre, hogy bizonyítsd a szakmai hozzáértésed. Vannak ugyan gyakorlati feladatok is, de minden vizsgán szabályozott körülmények között történik a számonkérés. Ami érdekesebb kérdés, inkább, az a vizsgák menete a különböző intézményekben. A villanyszerelő szakmában általában az alábbiak szerint szervezhetik:

  1. Akkreditált képző intézmények, vagy vizsgaközpontok
    Ezek az iskolák megfelelnek a szakmai- és jogszabályi követelményeknek, illetve a közvetlen felügyeletük alatt zajlik a szakmai vizsgáztatás.
  2. Képzőközpontok, ahol nincs vizsgáztatás
    A vizsgák lebonyolítása nem ott történik, ahol az oktatás. Ehelyett akkreditált képzőhelyek által szervezett felmérésen, az illetékes hatóságok szabályai szerint kell letenni a vizsgán.

A vizsgák szakmai követelményei
Biztosan erre vagy a leginkább kíváncsi, azonban a folyamatos változások, változtatások miatt egzakt pontokat nem szeretnék ideírni. Ami ma érvényes, az 2 hónap múlva korántsem biztos, hogy érvényben lesz. A vizsgák tartalmát, valamint azok követelményeit adott jogszabályok, illetve a szakképzési rendszer szabályozza, például a Szakmajegyzék és a Programkövetelmények Jegyzéke.

A képzés kiválasztásának szempontjai, azaz hogyan válassz intézményt

A megfelelő képzés kiválasztása hosszú távon lehet hatással szakmai karrieredre. Ezért fontosnak tartom, hogy néhány fontos szempontot vegyél figyelembe, amikor kiválasztod, hol, melyik iskolapadban fogod tölteni az elkövetkező hónapokat.

  • Intézmény hírneve
    Csak olyan intézményt válassz, amely biztosítja a megfelelő gyakorlati oktatást. Erre pedig nincs jobb visszaigazolás, mint mások véleménye. Nézd meg a Google-ben, a Facebook-on a visszajelzéseket, ebből már sokat megtudhatsz.
  • Tanúsítványok és jogosultságok
    Győződj meg róla, hogy a képzés végén megszerzett bizonyítvány elismert a piacon.
  • Technikai felszereltség
    Az egyik legfontosabb kérdés: milyen körülmények között zajlik az oktatás. Ezt már az első kapcsolatfelvétel során érdemes megtudakolni. Hiszen nagyon nem mindegy, hogy az alapokat milyen eszközökön sajátítod el a gyakorlat során. Nálunk például az elmúlt évben készültek vadonatúj szerelőfalak, illetve eszközök, alapanyagok is beszerzésre kerültek. Ez a beruházás pedig több mint egymillió forintba került.
  • Anyagi feltételek
    Ha már az anyagiakat szóba hoztam, ez sem utolsó szempont. Sok intézmény kínál kedvezményeket, részletfizetési lehetőségeket, vagy más fizetéskönnyítő megoldást. Ezekről mindenképpen érdeklődj a villanyszerelő képzés elkezdése előtt! Mivel egy ilyen tanfolyam nem kis befektetés, ezért jó ha van egy kis mozgástered és nem kell több százezer forintot egyszerre kiadnod. Amennyiben hitelt kínálnak, akkor a feltételeket alaposan olvasd át, adott esetben pedig használd ki a részletfizetési lehetőséget.

Ha szeretnél jó döntést hozni, akkor javaslom, olvasd el még az alábbi cikket arról, hogy hogyan válassz felnőttképzési intézményt.

Miskolci villanyszerelő tanműhely

Tisztább kép

A villanyszerelő tanfolyamok tehát lehetőséget biztosítanak egy gyönyörű szakma elsajátítására, átképzésre, vagy továbbképzésre. A felnőttképzést különösen azok számára ajánlom, akik a meglévő ismereteiket kívánják bővíteni. Ezek a tanfolyamok általában rugalmas időbeosztással és gyakorlatorientált megközelítéssel zajlanak, hogy a résztvevők munka mellett is elvégezhessék azokat.

A villanyszerelő tanfolyamok hossza változó, de általában 1-2 év alatt teljesíthetők. Figyelembe véve a résztvevők előzetes tudását, valamint tapasztalatát. Sok intézmény esti, esetleg hétvégi órákat kínál, hogy munkavállalók is részt vehessenek a képzéseken. A tananyagot tekintve pedig természetesen az elméleti ismeretek és a gyakorlati készségek elsajátítását kínálják. Különös tekintettel az épületvillamosságra, villamos hálózatokra, illetve készülékekre.

Ha szeretnél még többet megtudni, vagy konkrét kérdésed van, amire esetleg nem kaptál választ a cikkből, akkor keress fel minket bátran. Hiszen tudom, rengeteg dolog van még, amiről írhattam volna. A cikk célja alapvetően az volt, hogy egy picit tisztázza a képet azok számára, akik csak gondolkodnak a villanyszerelő képzéseken és szeretnének átfogóbb információkra szert tenni.

Az alábbi cikk pedig egy kicsit kibontja, hogy mely képzettségek pontosan mire jogosítanak fel:

Építő Élet

Tekintse meg képzéseinket itt: