Mivel az általad választott képzőintézménynek, minden tekintetben meg kell felelnie az elvárásaidnak, ezért az alábbiakban összefoglalok néhány fontos szempontot. Nem feltétlenül kell ebben a sorban végighaladni a pontokon, hanem ahogy ahogy neked kényelmes.
De ezeket érdemes figyelembe venned, amikor felnőttképzést választasz.
Így akár több százezer forintot is spórolhatsz!
Az OKJ képzések 2020-ig a felnőttképzések jelentették az államilag elismert szakképzettségeket Magyarországon. Azonban érdemes tudni, az OKJ képzések 2020. január 1-jétől megszűntek. Egy két éves türelmi időszak után, 2023-tól már OKJ-s vizsgát sem lehet tenni. Helyettük a részszakmák és szakképesítések jelentek meg és sok, államilag el nem ismert képzés, valamint a magánintézmények rendszere maradt fenn. Az új rendszer az Európai Képesítési Keretrendszer (EQF), valamint a Magyar Képesítési Keretrendszer (MKKR) alapján működik.
Mire jó a felnőttképzés?
A felnőttképzés tulajdonképpen lehetőséget nyújt, hogy bármikor megtanuld azokat a szakmai készségeket, amelyekre szükséged van az adott szférában. Így mindig versenyképes maradhatsz a munkaerőpiacon.
Ha éppen felnőttképzésben szeretnél részt venni, akkor a legfontosabb kérdés, amit fel kell tenned magadnak: milyen céllal szeretnél továbbképzést végezni?
- Szeretnéd fejleszteni szakmai tudásodat?
- Vagy éppen egy teljesen új szakmát tanulnál?
Íme tehát 5 tipp, hogy biztos jó helyre jelentkezz, ha felnőttképzésben gondolkodsz!
1. Fontold meg milyen szakképzésre jelentkezel!
Mivel sok képzésfajta van, amelyek egyébként átfedésben lehetnek, ezért érdemes már a legelején segítségül hívni az intézmények adminisztrációs munkatársát.
Példának okáért az Oktatási Stúdióban is vannak hasonló néven tanfolyamok, mint a fakitermelő és a gallyazó, daraboló, mégis más célcsoportnak szólhatnak.
Ezért ha már találtál számodra érdekes intézményt, akkor kérj tanácsot személyesen, emailben, vagy telefonon! Hogyha rendesek veled és segítenek tájékozódni a felnőttképzésekről, az OKJ képzések megszűnéséről, akkor az máris egy jó jel!
Az első fontos kérdés, hogy mi a célod a felnőttképzés elvégzésével! Szeretnél olyan munkakört betölteni, vagy feladatott ellátni, amihez szükséges a bizonyítvány? Esetleg egy államilag elismert végzettség? Az intézmények által kínált kurzusokat az erre vonatkozó elvárásaid szerint jelöld meg és válaszd ki a szempontjaidnak leginkább megfelelő szakképzést!
Szóval mindig tartsd szem előtt a hosszú távú céljaidat, illetve az elvárásaidat, amikor felnőttképzési intézményt választasz! A megfelelő felnőttképzést választva nagyobb valószínűséggel éred el azokat a személyes sikereket, amikre mindig is vágytál.
2. Mit ad valójában az adott felnőttképzés?
Sok felnőttképzés létezik a piacon, amely nem ad valódi tudást. Ellenben drága – mint pl. egy speciális gépkezelői képzésnél – valamint csak nagyon szűk lehetőséget biztosít. Vannak persze olyanok is, amiknek a birtokában elég jól fizető állásra tehetsz szert. Mint például az emelőgépkezelő képzés, vagy ide sorolhatnám a targoncakezelőt, de szinte bármelyik szépészeti képzést is idesorolhatjuk.
Tehát nézd meg a felnőttképzési intézmények által nyújtott egyéb szolgáltatásokat!
Az intézmények által kínált kiegészítő szolgáltatások nagyon fontosak lehetnek a felnőttképzés során. Például érdemes megnézni, az intézmények által biztosított egyéb szolgáltatások között található-e karrier-tanácsadás, mentorálás, munkaerő-piaci kapcsolatok, online tananyagok, illetőleg e-learning platformok, vagy kapcsolatépítési lehetőségek.
Ne csak online legyen egy-egy felnőttképzés!
Az online képzés jó. Nem kell elutazni a képzés helyszínére, idő spórolhatunk. Vagy akár kicsit mással is foglalkozhatunk miközben hallgatjuk az óra anyagát.
Én azt vallom, legyen az online mellett tantermi óra és gyakorlati képzés is.
Mert valódi tudást csak személyes tapasztalatok szerzésével lehet elsajátítani. Emellett a személyes tapasztalataink is azt mutatják, a képzéseken résztvevők hatékonysága, illetve aktivitása is jelentősen magasabb a fizikai jelenlét során.
Ezenkívül fontos meggyőződnöd arról, hogy a képző központok, valamint az egyes képzéseik akkreditáltak-e, a programjaik minősítettek-e, rendelkeznek-e Nyilvántartási-, illetve Engedélyszámmal. Ezek azt jelzik, hogy az adott intézmény ellenőrzött, hatóságilag felügyelt. Ők biztos, hogy betartják a jogszabályi előírásokat, működetnek ügyfélszolgálatot és panasz esetén is segítenek. Nem mellesleg, ha államilag elismert bizonyítványt szeretnél, csak ezekben képző központokban szerezheted meg. Plusz az akkreditált felnőttképzési intézmények szolgáltatásai általában magasabb minőségűek. Emellett biztosítják, hogy a tanfolyam során megszerzett tanúsítványok elfogadottak legyenek a munkaerőpiacon.
Nyilván nem könnyű olyan dologról dönteni, amelyben nincs tapasztalatod, nem tudod, pontosan mit is várhatsz. Azonban ha az általad preferált szakképzésnek utánajársz és az itt leírt tanácsokat alkalmazod, akkor nem fogsz csalódni.
3. Van-e ügyfélszolgálat? Mióta működik az felnőttképzési intézmény?
Az ügyintézésnél kiemelten fontos, hogy valakivel mindig tudj beszélni. Aki segít eligazodni, megválaszolni a felmerülő kérdéseket. A nagyobb képző központoknak, egyetemeknek természetesen vannak tanulmányi előadóik, akik segítik az egyén eligazodását, támogatják az előrehaladásban a hallgatókat. Ezzel szemben a kisebb intézmények, felnőttképző központok nem minden esetben engedhetik meg maguknak, hogy egy-egy munkatárs csak az egyén előrehaladásával foglalkozzon.
Mindazonáltal a megfelelő tájékoztatás érdekében az adminisztrációs feladatok ellátása mellett mindig kell lennie valakinek, aki felvilágosít, illetve támogat téged.
Tanulmányozd az intézmények szakmai hátterét! Az képzési központoknak meg kell felelniük bizonyos szabályoknak, amelyek az oktatási minőséget, emellett az engedélyüket biztosítják. Győződj meg arról, elég tapasztalattal, valamint erőforrással rendelkeznek-e a minőségi képzések megvalósításához. Sőt, ha teheted akár személyesen is keresd fel az ügyfélszolgálatot. Sok mindent elárul, hogy milyen környezetben fogadnak, segítőkészek-e vagy akár milyenek a tantermek.
Tehát lesz-e elegendő számú, szakmailag kompetens oktató, előadó, ők mióta dolgoznak a szakmában stb. Jó esetben az erre vonatkozó információkat a felnőttképzési intézmény weboldalán is megtalálhatsz.
Ellenőrizd az nyitvatartást!
A számodra szimpatikus intézmény nyitva van a számodra megfelelő időpontokban? Mikor tartanak képzéseket? Több lehetőség közül lehet választani? Persze először el kell döntened, esti, hétvégi, vagy nappali oktatási rendben szeretnéd elvégezni a tanfolyamot.
Érdemes még megnézned, az adott intézmény milyen régóta létezik. Hiszen ez a szempont is kiválóan megmutatja számodra a szakmaiságot. Manapság csak kevés képzőközpont tekint vissza több évtizedes múltra. Ennek az oka többek között az oktatás folyamatos változása, amivel együtt az igények is évről évre változnak. Ehhez alkalmazkodni pedig csak úgy lehet, ha megfelelően felkészült oktatók, szakértő intézményvezetők dolgoznak az adott intézményben.
Tehát összegezve, nézd meg az intézmények ügyfélfogadási rendjét, nyitvatartását és a szakmai múltjukat! Amennyiben könnyen elérhetőek az információk, rugalmas időbeosztásban oktatnak, továbbá több éve, vagy évtizede a piacon vannak, akkor nem választhatsz rosszul!
4. Vélemények, azaz most számít, mit gondolnak mások.
A legnagyobb képzési intézmények előtérbe helyezik a diákok, hallgatók véleményét, amit nem titkolnak el. Nézz utána, milyen véleménnyel vannak róluk általánosságban, illetve elérhetőek-e az általad preferált képzésekre vonatkozó vélemények!
Ha ismersz olyan embereket, akik korábban elvégezték az adott tanfolyamot, kérdezd meg őket a tapasztalataikról, illetve a minőségről. Ha az intézménynek van online jelenléte, érdemes elolvasni a felhasználói véleményeket és a Google-értékeléseket is.
A miénket például itt találod:
Érdeklődj a tanárokról, valamint az oktatókról! Az iskola dolgozói sokat számítanak a felnőttképzés minősége szempontjából. Érdemes utánajárni az oktatók milyen szakmai tapasztalatainak, milyen módszereket használnak a tanítás során.
Ha személyesen látogatod meg, akkor akár a hallgatóktól is érdeklődhetsz, akikkel épp találkozol.
5. Vizsgáld meg a felnőttképzések árait!
Amikor eldöntöd, hogy milyen képzést kívánsz elvégezni, akkor jön a következő lépés a kutatásodban: mennyibe kerül?
- Mit tartalmaz egy adott képzőközpont tandíja,
- Benne van-e például a vizsgadíj,
- Hány tanórát kínál,
- Van-e részletfizetési lehetőség,
- Biztosítanak-e eszközöket a gyakorlati részekhez, vagy
- Elérhető-e náluk a képzési hitel stb.?
Viszont ne csak az ára alapján válassz intézményt!
Gondold át, milyen minőséget, illetve eredményeket várhatsz el az adott képzéstől, ez alapján értékeld az árat!
Sőt, nem kell mélyen beleásnod magad a témába. Gyorsan fogsz találni olyan tanfolyamot, amely az egy egyik helyen ingyenes, a másik intézményben pedig több százezer forintra rúg az összköltség.
Ráadásul ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy az ingyenes képzés rosszabb lenne. Mivel korábban sok felnőttképző központ, valamint szakképzési intézmény vette igénybe az Európai Unió finanszírozási programjait, így még elvétve találhatsz ilyen támogatott tanfolyamokat.
Ha tehát találtál néhány felnőttképző intézményt, ahol számodra megfelelő szakképzés is elérhető és az árral is megbarátkoztál, akkor lehet tovább szűkíteni a kört.
+1. Helyben elérhető-e a felnőttképzés?
Fontos szempont lehet az intézmény fizikai elhelyezkedése is. Gondolj arra, milyen messze van otthonodtól, vagy munkahelyedtől és könnyen megközelíthető-e. Tehát nem elhanyagolandó, hogy kényelmesen el tudsz-e jutni autóval, busszal, esetleg gyalog az adott tanfolyam helyszínére. Ott le tudsz-e parkolni, kell-e fizetni a parkolásért? Illetve ha van gyakorlati képzés, azt helyileg hol biztosítják. Nézd meg, mennyire forgalmas a környék, hiszen lehet, hogy minden reggel a dugóban kell araszolnod, neked pedig arra pont nincs időd, igaz?
Amikor felnőttképzési intézményt, tanfolyamot keresel, sokszor nem tudhatod biztosan, mit is várj az adott szakképzéstől. Azonban ha a fenti pontokat figyelembe veszed, akkor biztosan nem fogsz rosszul választani.
Láthatod, a döntés nem könnyű, azonban nem lehetetlen küldetés!
Az OKJ képzések megszűntek, de nálunk még mindig rengeteg lehetőséged van a megfelelő szakképzés kiválasztására. Az Oktatási Stúdió 90-nél például minden korosztály számára tudunk programokat kínálni, ez egyértelműen a mi előnyeink közé tartozik.
Emellett rugalmas időbeosztással, az aktuális piaci igényeknek megfelelő, naprakész képzésekkel rendelkezünk. Tekintsd meg aktuális képzéseinket és jelentkezz a számodra leginkább megfelelő kurzusra!
Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!