Gyakran keresnek fel minket érdeklődők akár céges, akár egyéni szinten, hogy kisgépkezelői végzettséget szeretnének szerezni. De nem tudják, pontosan melyik tanfolyamra van szükségük. Érhető, hiszen sokszor nehéz besorolni, pontosan milyen papír szükséges a munkájukhoz. Ráadásul a gépek kezelésének szabályai sem mindig egyértelműek. Nekünk persze kicsi könnyebb dolgunk van. Hiszen több mint 25 éve foglalkozunk ezzel és a szakértők segítségére is támaszkodhatunk. Persze azért néha még igy is akadnak fogós kérdések. Viszont olyan még tényleg nem történt, hogy ne adtunk volna egzakt választ valakinek kisgépkezelői tanfolyam kapcsán. Szóval milyen papírra van szükséged? Lássuk!
Melyek nem a kisgépkezelői végzettséghez kötött gépek?
A gépkezelő jogosítványhoz között gépek meghatározása az egyszerűbb kérdés. Azokat a gépeket, amiknek kezeléséhez Gépkezelő jogosítvány szükséges az 54/2021. ITM rendelet tartalmazza. Ez a rendelet pontosan felsorolja azokat a gépcsaládokat, amelyekhez a KAV (Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont) által kiadott gépkezelő jogosítvány szükséges. Ezek a targoncák, szállítógépek, emelő- rakodógépek, földmunkagépek, útépítő- és karbantartógépek, valamint a közműépítés és fenntartás gépei közé tartoznak. A konkrét gépcsalád megnevezéseket és kódszámokat egyébként a honlapunkon is meg lehet találni az érintett gépcsaládhoz tartozó képzések oldalain. Összességében talán úgy tudom a legjobban körülírni,
aminek valamilyen kereke van, illetve mozgásra, vagy mozgatásra alkalmas, azokra szükséges a KAV által kiadott gépkezelő jogosítvány.
Tehát szűkítettük a kört, akkor milyen kisgépkezelői tanúsítvány kell neked? Nézzük tovább!
Kisgépek, ahol a kérdések kezdődnek
A gépkezelő jogosítványra vonatkozó rendelet alapvetően az építő, valamint anyagmozgató gépeket tartalmazza. Azonban ezeken kívül is létezik sok gép, amit egyes munkakörökben használni kell. Ilyen a fűkasza, a fűnyíró, a betonkeverő, az áramfejlesztő, a kompresszor, a láncfűrész, a bontókalapács és a sort folytathatnám napestig. Ezek a gépek veszélyes munkaeszköznek minősülnek, így a munkaáltatónak kötelessége gondoskodni a gépek kezelésére vonatkozó oktatásról. Erre jelent megoldást a kisgépkezelő képzés. Az, hogy veszélyes, nem szükséges különösképpen magyarázni. Gondatlan kezekben akár életveszélyessé is válhat egy ártalmatlannak tűnő kisgép.
A kisgépkezelői tanfolyam esetében nincs kötelezően előírt óraszám, vagy képzési követelmény. Ennek a képzésnek az oktatási anyaga mindig a kezelni kívánt gépekhez igazodik. Alapvetően egy munkavédelmi szemléletű, gyakorlatias oktatásról van szó. Ahol az elméleti, vagy a műszaki ismeretek kisebb hangsúlyt kapnak.
A kisképkezelői tanfolyam jellemzően egy napos, mely egy egyszerű vizsgával zárul.
A nap végén, a sikeresen vizsgázók megkapják a tanúsítványt a képzés elvégzéséről. Valamint egy igazolást, mely tartalmazza, milyen kisgépek kezeléséből vizsgáztak. És végre elértünk a lényegi részhez.
Milyen gépek tartoznak kisgépkezelői kategóriába?
Hogy erre a kérdésre egzakt választ adjak, le kell bontani a kisgép kategóriát több csoportra. Szinte napi szinten akadhat a kezedbe olyan eszköz, amire szükséges papír és sokszor nem egy kategóriába tartoznak. Fontos megjegyeznem, ezen gépek közül nagy valószínűséggel otthon is szoktál használni valamit. Azonban az otthoni használat esetére nem szükséges rendelkezned semmilyen jogosítvánnyal. De lássuk a csoportokat:
- Parkgondozás -zöldterületi gépek (a felsorolt gépek robbanómotoros, valamint elektromos változatra egyaránt vonatkozik)
- Fűkasza
- Fűnyíró
- Ágaprító
- Rotációs kapa
- Építőipari gépek
- Aggregátor – áramfejlesztő
- Betonkeverő
- Betonsimító
- Lapvibrátor, döngölőbéka
- Betonvágó
- Bontókalapács
A listát végig nézve feltűnhet, egy gyakran használt gép, a láncfűrész nem található meg egyik csoportban sem. Sajnos a láncfűrész használatához a kisgépkezelői tanfolyam elvégzése nem elég, ahhoz szakképesítést kell szerezned. A Gallyazó, daraboló képzés (korábban Motorfűrész kezelő) a 6 cm törzsátmérő alatti fák kivágásához, valamint az álló, vagy döntött fák gallyazásához és darabolásához adnak jogosítványt. Míg a 6 cm törzsátmérő felett fák kivágásához pedig Fakitermelő végzettséget szükséges megszerezned. Tehát egy láncfűrész kezeléséhez hosszabb képzést muszáj elvégezni. Azonban egy meglehetősen veszélyes munkaeszközről van szó, ezért szükséges a nagyobb tudás a kezeléséhez.
A kisgépkezelői tanfolyam, amire tulajdonképpen mindenkinek szüksége van
Ha ezeket a veszély eszközöket munkavégzés közben használjuk, az a helyzet, hogy minden munkavállalónak rendelkeznie kell a szükséges jogosítvánnyal. De miért? Mert egy kisebb munkahelyei baleset esetén felmerül a felelősség kérdése. Az adott gép használatát, kezelését megfelelően kioktatták-e a munkavállaló számára, ennek ellenére történt-e a baleset. Ha igen, akkor a munkavállaló nem lesz felelősségre vonható. Így nem kell attól tartania, hogy akár börtönbe kell vonulnia, vagy több milliós kárt kell megtérítenie egy extrém eset beköveztekor. Szóval erre nyújt segítséget kisgépkezelői képzésünk. Ha pedig szeretnél többet megtudni, akkor keress fel minket! Szívesen tájékoztatunk a további részletekről. Vagy ha továbbra sem vagy biztos benne, hogy neked szükségszerű elvégezni a tanfolyamunkat.