Az elmúlt időszak nem bővelkedett Európai Uniós támogatásokban. Pláne a foglalkoztatáshoz, vagy képzésekhez kapcsolódó támogatásokban! A klasszikus, évekig remek lehetőséget kínáló munkaügyi központos tanfolyami lehetőségek gyakorlatilag megszűntek az elmúlt 2-3 évben. Az álláskeresési támogatások sokak számára jelentették az esélyt a munkaerőpiacra való visszatéréshez. Emellett mi, felnőttképzéssel foglalkozó intézmények is folyamatos munkát kaptunk. Hiszen rengeteg jelentkező számára indíthattunk számos képzéstípust. Azonban az OKJ-s képzések 2021-es eltörlésével, valamint 2022-es kifutásával az álláskeresési képzések is megszűntek.
Ebben történt némi kedvező változás most, mivel a napokban indult el egy új GINOP program. Sőt nem is egy, hanem rögtön kettő. Bár gyakorlatilag ugyanazokkal a feltételekkel, de más programban támogatják a 15 és 30 év közöttieket (GINOP Plusz 4.1.1-23, Ifjúsági Garancia Plusz), valamit a 30 és 65 év közöttieket (GINOP Plusz 3.1.1-23, Munkaerő kínálat bővítése).
Mit kell tudni a GINOP programokról általában?
A GINOP (Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program) egy magyarországi kezdeményezés, amelyet az Európai Unió finanszíroz. A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz (GINOP Plusz) a 2021-2027 közötti uniós költségvetési időszak legnagyobb operatív programja. Célja a gazdasági növekedés ösztönzése, valamint a foglalkoztatás bővítése különböző Európai Uniós támogatások, illetve képzési programok révén. Összesen 2300 milliárd forint keretösszegű és a hazai vállalkozások versenyképességét, a foglalkoztatást és a gazdasági növekedést támogatja. A programot a magyar kormány, illetve az Európai Bizottság közösen irányítja és öt prioritási területet tartalmaz. Beleértve a vállalkozásfejlesztést, kutatást-fejlesztést, innovációt, fenntartható munkaerőpiacot, ifjúsági garanciát, valamint az oktatást, szakképzést.

A GINOP programok tehát több területet ölelnek fel, több lábon állnak. Ezen belül pedig a GINOP Plusz 3.1.1, valamint a GINOP Plusz 4.1.1 tartalmaznak bértámogatást, lakhatási- és utazási támogatást álláskeresőknek, valamint képzési támogatást. Képzői oldalról azt látjuk, hogy a korábbiaktól eltérően tervezik működtetni a programot. Nagyobb a résztvevő felelőssége, valamint a döntési szabadsága. És meglepő módon lényegesen kevesebb plusz adminisztrációs teher jelenik meg a felnőttképzések szervezésében.
Bértámogatás
A vállalatok számára talán ez a fontosabb rész, a bértámogatás, amelynek mértéke
a bruttó bér 50% -a, de legfeljebb havi 250.000 Ft.
A bértámogatás 4 hónapos időtartamra adható, amit 6 hónapra lehet növelni. Ennek feltétele, hogy a leendő munkavállaló eleget tegyen legalább egy feltételnek. Ezen feltételek a pályázati hirdetményben szerepelnek (ezek a teljesség igénye nélkül):
- vidéki területen él,
- kisgyermeket nevel (12 évesnél fiatalabb),
- 50 év feletti,
- legfeljebb 8 általános iskolai végzettségű stb.
A munkaviszonynak pedig legalább napi 4 órát elérő részmunkaidősnek kell lennie. Tehát 4, 6, vagy 8 órás hivatalosan bejelentett foglalkoztatásról beszélünk.
Mit várnak el a munkáltatótól a bértámogatás megítéléséhez?
Ebben az Európai Uniós pályázatban a munkáltatótól elvárás a létszámbővítés és a köztartozás mentesség. Szóval az új belépő, támogatott munkatárssal a statisztikai átlaglétszám legalább akkora, vagy nagyobb legyen, mint a korábbi időszak statisztikai átlaglétszáma. Tehát a GINOP Plusz pályázatot nem érdemes a leépítések idejére tervezni. Ráadásul a támogatási idő alatt is tartani kell a létszámot, közös megegyezéssel sem szüntethető meg a munkaviszony. Kivétel ez alól, ha a létszámcsökkenés oka:
- az öregségi nyugdíjazás,
- az önkéntes kilépés,
- a munkaképtelenné válás,
- vagy kötelességszegés miatti elbocsátással történik.
Miért jó a GINOP Plusz Európai Uniós támogatás a vállalatoknak és a munkavállalónak is egyaránt?
Mint általában a legtöbb EU-s projekt, ez is azon a feltételen alapul, hogy a programban résztvevő mindkét fél jól járjon. Ebben a GINOP-programban sincs ez másként, de hogy miért jó ez mindkét félnek?

A munkaadók számára egyértelmű, hiszen a bértámogatás segít csökkenteni a havi bértömeget, tehát a kiadásokon enyhít. A bruttó bér 50%-a, vagy maximum a 250.000 forintos költségcsökkentés jelen gazdasági körülmények között nagy könnyítést jelent nemcsak a kkv-k számára. Emellett fontos szempont, hogy a bértámogatás segíthet megtartani a meglévő munkavállalói állományt is. Hiszen egy új belépő kollegával a munkaterhet lehet mérsékelni.
A munkavállalók számára a GINOP Plusz programnak gyakorlatilag csak pozitív oldalai vannak. Egyrészt van egy képzési támogatási rész, ami alapvetően nekünk, felnőttképzési intézményeknek is kiemelten fontos. Ezáltal a jelentkező olyan szakmákat tud elsajátítani, amelyekkel jobb lehetőségei lesznek a munkaerő piacon. Magasabb bért kaphat és hosszabb távon számíthat munkára. Ezenkívül utazásra, lakhatásra is nyújtanak segítséget, sőt pénzbeli juttatás is igényelhető. Ezek részleteiről azonban érdemes a legközelebbi munkaügyi központban érdeklődni, vagy a foglalkoztatási szolgálat weboldalát tanulmányozni itt, valamint itt.
Magyarán a GINOP Plusz most mindenkinek segítő kezet nyújt. Munkaadóként gyorsabban találhatsz munkaerőt hosszabb távra. Munkavállalóként pedig ugyancsak könnyebb lesz megfelelő munkát találni, ráadásul anyagilag is jól jár a résztvevő.
Hogyan lehet belépni a GINOP bértámogatási programjába?
A bértámogatási igényt a munkavállaló lakhelye szerinti járási hivatalhoz kell benyújtani. Szerencsére 2024-et írunk és ezt már meg lehet tenni cégkapuval az e-Papír felületen is.

A két programról részletes leírás, valamint a szükséges dokumentumokat a lenti linkeken lehet megtalálni. A beadás előtt viszont mindenképpen érdemes áttanulmányozni (mindkét félnek):
Bár a két bértámogatási program működése, illetve dokumentálása azonos, a dokumentumokban az apró eltérések (például a programazonosítók a fejlécben) miatt fokozottan figyelni kell a megfelelő nyomtatvány kiválasztására!
A támogatási folyamattal kapcsolatosan a járási hivatalok kollégai adnak pontos felvilágosítást. Akik nevét a tájékoztató weboldalon a döntéshozók és döntéselőkészítők pontoknál lehet megtalálni. A nehézség, hogy a weboldalon található táblázat telefonos, vagy e-mailes elérhetőséget nem tartalmaz.
Azonban a jó hír, hogy az évtizedek óta tartó munkakapcsolatnak köszönhetően mi talán tudunk segíteni. Tehát, ha segítségre van szükséged, keress fel minket, igyekszünk megtalálni a kapcsolatfelvétel lehetőségét.