Targonca jogosítvány kategóriák, mutatjuk melyik gépet milyen kóddal vezetheted

Gépkezelő jogosítványt szerezni manapság már nagyon egyszerű és szerencsére anyagilag sem túl megterhelő folyamat. Ezzel szemben a munkaerőpiacot tekintve nagy előnyt jelenthet a megléte. Azonban a gépek típusai egyre változatosabbak, használati céltól függően. Ezért a targonca jogosítvány kategóriák száma is szinte exponenciálisan megugrott az utóbbi években. Ebben a cikkben szeretném megmutatni a legnépszerűbb, legismertebb targonca típusokat. Illetve, hogy ezeket hivatalosan milyen kódszámú targonca jogosítvánnyal lehet vezetni.

A targoncák mára a leggyakrabban előforduló munkagépek, ezt nem is kell különösen magyarázni. Egy raktár, egy logisztikai központ, vagy egy termelőüzem napi működése ma már el sem képzelhető nélkülük. De egyre gyakrabban találkozunk velük akár bolti környezetben is. A különböző targonca fajták nagy segítséget jelentenek az anyagmozgatási feladatokban. Hiszen a legkisebb típusok is könnyen megmozgatnak akár 1-2 tonnányi terhet. Ráadásul a kezelésük is egyszerű (legalábbis a megfelelő targonca jogosítvány megléte esetén) és gazdaságosan üzemeltethetőek a vállalatok számára.

De ha már ennyire általános a használatuk, felmerül a kérdés, hogy

ki kezelheti, hogy kell-e valamilyen targonca jogosítvány a használatukhoz?

A rövid válasz, hogy igen, végzettséghez kötött a használatuk. Ha pedig egy kicsit alaposabb magyarázatra vágysz, a 47/1999. (VIII.4.) GM rendelettel kiadott Emelőgép Biztonsági Szabályzatot kell fellapoznod. A szabályzat 5.1. pontja rendelkezik róla, hogy emelőgépet az kezelhet, aki rendelkezik gépkezelői jogosítvánnyal. Így a targoncák kezelése is gépkezelő jogosítványhoz kötött.

A gépkezelő jogosítványt egy hatósági képzéssel lehet megszerezni, amelynek a végén sikeres hatósági vizsgát kell teljesíteni. Ez a terület a Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont vagyis a KAV felügyelete alá tartozik (egyébként a KAV adja ki közúti B, C stb. típusú vezetői jogosítványokat is). A gépkezelő jogosítvány megszerzéséhez egy elméleti és gyakorlati képzés, valamint a hatósági vizsgák tartoznak.

Azonban fontos tudni, hogy a jogszabály (51/2021. ITM rendelet) több, különböző gépcsaládokat különböztet meg a targoncák és más típusú munkagépek tekintetében. A targoncákon belül például 5 gépcsalád van:

  • Gyalogkíséretű targonca,
  • Vezetőállásos targonca,
  • Vezető üléses targonca,
  • Vontató targonca,
  • Autonóm komissiózó targonca.

Az alapvetés, hogy amilyen targoncát szeretnél kezelni, olyan kategóriára, gépcsaládra kell vizsgát tenni. A kategóriák nem átjárhatók. Ez azt jelenti, hogy egy gépcsaládra megszerzett targonca jogosítvány nem jogosít fel más típusú gépek kezelésére. Tehát még a bonyolultabb kezelésű vezetőüléses targonca vizsgával sem lehet például gyalogkíséretű targoncát kezelni. Na de nézzük azt, amiről ez a cikk szól, milyen típusú targonca jogosítvány kategóriák vannak és ezekkel mely típusú gépek kezelhetőek.

3312 – Gyalogkíséretű targonca

A gyalogkíséretű targonca kategóriába esik minden olyan géptípus, amelynek használatakor a kezelő a gépet kísérve irányítja. Függetlenül attól, hogy milyen magasra emel – akár 2-3 m magasra emelőoszloppal, akár csak 20-30 cm-re „raklapszállítóként” –, ezek irányításához gyalogkíséretű targonca vizsga szükséges hozzá.

3313 – Vezetőállásos targonca

Azok a targoncák számítanak ebbe a kategóriába, amelyeket a kezelő a gépre állva tud vezetni. Ezek jellemzően a raktári komissiózó targoncák, amik kis emelési magassággal rendelkeznek. Valamit a lehajtható platformos gyalogkíséretűként és vezető állásosként egyaránt használt targoncák – mert ilyenek is léteznek. 😊

3324 – Vezetőüléses targonca

Ez a klasszikusnak mondható targonca kategória, amit mindenki ismer. Ez az a típus, amikor a kezelő a gépen ülve irányítja a járművet. Mindegy, hogy milyen a meghajtása, elektromos, gázos, vagy dízel. Sőt, függetlenül a villa helyzetétől (homlokvillás, oldalvillás), vagy a teherbírástól (akár egy 30t -ás), minden olyan targonca ebbe a kategóriába tartozik, amelynél a kezelő ülve dolgozik.

3327 – Vonató targonca

Talán nem meglepő, de a vonatási – nem emelési – feladatokra kialakított targoncák tartoznak ebbe a csoportba. Mindegy, hogy a kezelő álló, vagy ülő helyzetben vezet. Ezt a gépcsaládot 2021-től határozta meg a jogszabály. Üzemi gyakorlatban Milkrun-ként hivatkoznak rá.

3336 – Autonóm komissiózó targonca

Szintén egy nemrég létrejött gépcsalád kategória. Sajnos nincs egyértelmű meghatározás, hogy pontosan mely targoncák tartoznak ide. Az autonóm meghatározás alapján mindenképpen egy önálló, kezelői beavatkozás nélkül is mozgó gépről van szó. A mindennapjaink során ritkán előforduló kategória. Bár valószínűleg nagyobb raktárakban egyre gyakrabban fogunk vele találkozni. Nálunk, az Oktatási Stúdióban is egyre gyakrabban keresik mind magánszemélyek, mind a vállalatok HR-esei.

Targonca jogosítvány kategóriák kódszámok szerint-3324, 3313…

Az egyes targonca gépcsaládok előtti számok a jogszabályi kategóriában sorolásnál használt kódok. Sajnos, az új típusú targoncás jogosítvány esetén is már csak ezt a kódszámot tüntetik fel, a megnevezést nem. Persze némi rutinnal ránézésre megállapítható milyen gépekre ad jogosultságot a dokumentum. De természetesen, ha valaki, aki elakad a „kódfejtésben”, annak szívesen segítünk a beazonosításban.

Új típusú targoncás jogosítvány fajták, tehát öt típus, amire külön-külön kell vizsgázni

Láthatod tehát, hogy az új típusú targoncás jogosítvány, amely az OKJ-s képzési rendszer után jött, nem túl bonyolult. Azonban ezt is meg kellett szoknunk mindannyiunknak. Mi már jól tudjuk, hogy melyik gépcsoport esetén mire van szükség. Ezért azok is könnyen boldogulnak, akik nálunk végzik el a képzéseket, valamint a vizsgát. Az, hogy mire kell számítani, arra a KAV készített egyébként egy egész jó videót, de sajnos csak a vezetőüléses típusra. Mindenesetre, ha további kérdés maradt benned, vagy jelentkezni szeretnél, ne habozz üzenetet küldeni. Az Oktatási Stúdió készséggel áll mindenki rendelkezésére.

Tekintse meg képzéseinket itt: