A tűzvédelem területén többféle képzettség/szakképzettség érhető el. Tűzvédelmi előadó, tűzvédelmi főelőadó valamit a tűzvédelmi szakvizsga. Ezekből a elnevezésekből, megfogalmazásból nem biztos, hogy egyértelműen beazonosítható, melyik képzés mit is takar. Ebben szeretnénk most egy kicsit segíteni, hogy mindenki azt választhassa, amire ténylegesen szüksége van.
Először is határvonalat kell húzni a tűzvédelmi előadó és főelőadó, valamint a tűzvédelmi szakvizsga közt. Az előadó és főelőadó képzések szakképesítések, míg a tűzvédelmi szakvizsga hatósági képzésnek minősül. De, hogy még tisztább legyen a kép, kifejtem, hogy mik a tűzvédelmi előadó képzésekben az alapvető különbségek.
A képzésszervezőink rengeteg kérdést kapnak arról, hogy adott cég munkavállalójaként milyen tűzvédelmi elvárásoknak kell megfelelni, vagy az egyes dolgozóknak milyen végzettséggel kell rendelkezniük. Ezért most ezeket a kérdéseket szeretném megválaszolni.
Fontos megjegyeznem! Ez a cikk nem azt hivatott feltárni, hogy munkavállalóként mekkora pluszbevételre tehetsz szert, ha elvégzed a valamelyik tűzvédelemmel kapcsolatos képzésünket. Sokkal inkább arról fog szólni, hogy minél pontosabban meghatározzam: a tűzvédelem oktatás szintjei milyen feladatkörök betöltésére jogosítanak fel. Pontosabban azt, hogy mikor melyik képzettségi szintre van szükséged.
Lássunk is hozzá!
Tűzvédelmi szakvizsga
A tűzvédelem oktatás területén a szakvizsga egy rövidebb képzési idejű hatósági képzés. Akkor van szükség erre a végzettségre, amikor a munkavállaló olyan tevékenységet végez munkája során, ami a hatályos országos tűzvédelmi szabályzat szerint tűzveszélyesnek minősül. A leggyakoribb ilyen munkahelyek:
- ahol hegesztési tevékenységet végeznek,
- az olyan munka, mely során nyílt lángot használnak,
- ahol 100 kg-ot meghaladó mennyiségben van jelen fokozottan tűz, – vagy robbanásveszélyes anyag (kivéve az üzemanyagtöltő állomás),
- olyan munkahely, ahol gázüzemű targoncák üzemanyag töltését, vagy a gáz lefejtését végzik,
- pirotechnikai terméket árusító eladó, – a tűzgátló tömítéseket, burkolatokat beépítők, valamint ezek karbantartói tevékenysége.
A pontos tevékenységek listája az oldalunkon is megtalálható az alábbi linken:
Tűzvédelmi szakvizsga
A tűzvédelmi szakvizsga mindazonáltal rövid idő alatt megszerezhető. Gyakorlatilag egy fél napos oktatással, majd annak végén egy sikeres vizsgával a is kezünkbe kaphatjuk a tűzvédelmi szakvizsga bizonyítványt. A pontos tantermi oktatási idő szakáganként (munkakörönként) eltérő, de a leggyakoribb területeken 3-4 tanóra.
A tűzvédelmi előadó és tűzvédelmi főelőadó képzések
A tűzvédelmi előadó képzés, valamint ennek „nagytestvére a főelőadó képzés államilag elismert szakképesítések. Ez azt jelenti, hogy hosszabb képzési idővel (200 óra, 6-8 hónap) kell számolni. Illetve a képzés végén a BM Katasztrófavédelmi Oktatási Központjában kell vizsgát tenni mindkét képzés esetén.
Ezeknél a tanfolyamoknál jóval komplexebb, valamint lényegesen nagyobb tudásanyagot kell elsajátítaniuk a résztvevőknek. Míg a tűzvédelmi szakvizsga esetén egy munkatevékenység biztonságos végrehajtását ismerik meg a résztvevők, addig a tűzvédelmi főelőadó és tűzvédelmi előadó képzések esetében egy teljes gazdálkodó szervezet működését kell a tűzvédelem, iparvédelem és polgári védelem szempontból felügyelni.
Milyen esetben kell tűzvédelmi előadót alkalmazni?
Hogy melyik cégnek, vagy szervezetnek kell bármilyen tűzvédelmi képesítéssel kollégát alkalmazni, azt a 9/2015. (III.25.) BM rendelet határozza meg. Az alkalmazás alatt a főállású kollégát, valamint az alvállalkozói formában szerződött szolgáltatót egyaránt értem.
A fenti rendelet 7§ -a pedig tartalmazza a gazdálkodó szervezetekre vonatkozó információkat. Legalább középfokú tűzvédelmi végzettségű szakembert kell alkalmazni (legalább heti 8 órában), ha a cég:
- olyan fokozottan tűz- és robbanásveszélyes osztályba tartozó anyagot tárol, állít elő, vagy dolgoz fel, melynek mennyisége meghaladja a 100kg-ot (vagy az 1000 l-t),
- mérsékelten tűzveszélyes osztályba tartotó anyagot tárol és az összesített alapterülete meghaladja az 1000m2-t,
- az épületében legalább 500 fő befogadására alkalmas helyiség található,
- vagy az épület összesített befogadóképessége meghaladja az 500 főt
- vagy az épületében, menekülésben korlátozott személyből több mint 20 fő tartózkodhat.
Hol van szükség tűzvédelmi főelőadóra?
A tűzvédelmi főelőadó végzettég a tűzvédelmi előadó végzettségre épül. Az előadó középfokú szakképesítésnek, míg a tűzvédelmi főelőadó, tűzvédelmi szempontból felsőszintű szakképesítésnek minősül. A főelőadói végzettségre, a tűzvédelem aspektusából még nagyobb odafigyelést igénylő szervezeteknél van szükség.
Az, hogy kinek van szüksége a felsőfokú szakképesítésre, a jogszabály nyújt támpontot. Felsőszintű tűzvédelmi végzettségű szakemberre, tehát tűzvédelmi főelőadóra ott van szükség, ahol:
- a szervezet főfoglalkozású létesítményi tűzoltóság működtetésére kötelezett,
- fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyagból több mint 5000 kg-ot vagy 5000 l-t tárolnak, dolgoznak fel, vagy állítanak elő,
- ha mérsékelten tűzveszélyes osztályba tartotó anyagot tárolnak és az összesített alapterület meghaladja az 10.000 m2 -t
- az épület összesített befogadóképesség meghaladja a 2.000 főt vagy,
- a működési területen menekülésében korlátozott személyből több mint 100 fő tartózkodik.
Összefoglalva tehát…
Láthatod, hogy a tűzvédelem területe rendkívül szerteágazó, komplex tevékenységi kör, amely mellett már egész kis üzemek működtetői sem mehetnek el. És azt is láthatod, ez a munkakör sokkal nagyobb felelősséggel jár annál, minthogy csak az anyagi hasznod lásd benne.
Cégvezetőként, vagy HR-esként pedig mindenképpen érdemes időnként felülvizsgálnod a cég működését. Pontosabban a dolgozók megfelelőségét az országos tűzvédelmi szabályzatoknak, két dolog miatt is. Az egyik, hogy egy esetleges hatósági ellenőrzés során az ilyen jellegű hiányosságoknak jóval nagyobb ára lesz, mint egy tűzvédelemmel kapcsolatos képzés elvégzésének. A másik pedig egész egyszerűen az, hogy ha beüt a baj, azaz tűz üt ki, akkor a dolgozói személyzet legyen megfelelően képzett és ne legyen katasztrófa.